Вторник 28 Сеп 2021
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Се наоѓате во: Дома Мелеми Старопланински мелеми Eгзем и псоријаза
Старопланински мелем за егзем и псоријаза PDF Печати Е-пошта

Старопланински мелем за егзем и псоријаза

Природен производ со единствена формула кој успешно ги отстранува запалителните процеси на кожата. Поседува јак антифламаторен, антибактериски антимиотички и антисебореичен ефект. Исклучително е ефикасен во третманот со егзема ( дерматитис кој се манифестира со црвенило, чешање и перутење на кожата), доста е ефикасен во третманот на псоријаза каде после месец дена третман доаѓа до драстично подобрување и повлекување на оштетените и оболени кожни лезии. Акни, чир на кожа, убод од инсект, оштетени тетиви кај спортски повреди, како и болка во зглобови се некои од индикациите кои старопланинскиот мелем за егзем и псоријаза успешно и крајно ефикасно ги отстранува. Крајно ефикасен е при лечење на замрзнати ткива поради зголемување на циркулација во крвотокот, па се препорачува превентивна употреба кај луѓе кои своите екстремитети ги изложуваат на многу ниски температури.

За производот:

Главна активна состојка на овој мелем е Ihtiol, црна, густа супстанца со непријатен мирис. Ihtiol е сулфурирана материја од маслени шкрилци. Се добива со дестилација на битумен, а главно наоѓалиште е во Тирола. Оваа битуменозна супстанца е богата со фосилни остатоци од риба и затоа содржи големи количини сулфур, фосфор како и рибино масло.
друга активна состојка е салисилна киселина која на производот му дава кератолички ефект кој е неопходен во отстранување на горниот слој оштетена кожа и воедно дозволува останатите активни состојки лесно да дојдат до внатрешноста на кожата. Од другите активни состојки ќе ги споменеме и екстракт од жолта јаглика (Oenothera Biennis) кој е идеален за третман на акни и бубуљици како и екстракт од црвен кантарион (Hypericum Perforatum) кој делува на регенерација и воспалителни процеси на кожата.
составот на споменатите активни состојки на препаратот му дава многу јако и магично дејство против воспалителните процеси на кожата. Егзем, Псоријаза, Акни, чир на кожа, убод од инсект, оштетени тетиви кај спортски повреди, како и болка во зглобови многу брзо и ефикасно се острануваат а вашата кожа добива здрав и убав изглед.

Состав: Vaselin, Lanolyn, Ichthyolum, Sallycilum, Oenothera Biennis Ex.,Hypericum perforatum Ex.,Fish Oil

Упатство за употреба:

Нанесете го мелемот на воспаленото место еднаш до два пати во денот., обавезно еднаш пред спиење.
По премачкувањето добро втријте и оставете го местото 10 минути откриенои да нема допир со облека.
Откако ќе го третирате местото, не го топете со вода и сапун минимум 8 часа.

За време на терапијата користете исклучиво памучна облека.
Третманот на егзем и псоријаза да трае минимум 30 дена.

Предности во однос на другите препарати:

Многу брзо ја отстранува болката, печењет и чешањето.
Брзо се апсорбира и прикажува јако антифламаторно, антимикозно и антисептичко дејство
.
Поседува јака апсорпција

Важни напомени:

-Користење на препарат со Ihtiol кај одредени особи може да предизвика блага иритација на кожата. Во тој случај направете пауза со третманот и консултирајте се со дерматолог.
-
Поради присуството на активната состојка салицилска киселина, не се препорачува третирање на поголем дел од кожа, во тој случај се препорачува парцијален третман.

Останати напомени:

Рок на траење 12 месеци .
Само за надворешна употреба исклучително по упатство.
Мелемот да се чува на темно и суво место надвор од дофат деца.
Пакување на мелемот: 60мл.

 

 

Популарни

Посетители

Има 10 гости присутни

Анкета

Ви се допаѓаат производите на ПРИМЕД?